JULKALENDERN fyller 60 – se klipp och rösta på din favorit
SVT:s julkalender fyller 60 år i år! Mirakel heter årets kalender, och där byter Mira och Rakel med varandra … 1920 eller 2020, livet har […]
Nämn “Apelsinmannen” för någon som minns svenskt 1950-tal, och du kommer direkt att få höra hur hela Sverige tappade aptiten för apelsiner. För vem vet […]
Totos sångare Joseph Williams ger ut video för låten Liberty Man! Joseph Williams och The Players Club/Mascot Label Group presenterar Liberty Man som är den […]
I Niji Entertainment och BMG’s återutgivningsserie med DIO släpps den 12 februari de första två live-albumen Evil Or Devine: Live In New York City och […]
December månads pocketsläpp är litet med naggande gott. Vi på Älska Pocket önskar alla våra läsare en riktigt God Jul med mycket tid för läsning […]
INDOCHINES nya album “Singles Collection (1981-2001)” släpps idag, med helt ommixade och -mastrade versioner av bl a den stora hiten Kao-Bang. Här finns också den […]
Julfilmer, julfilmer och ännu fler julfilmer. Gå in på din favoritkanal och du har hur många som helst att välja mellan. Exempelvis har Netflix och […]
Störst, bäst och vackrast. När Gösta Ekman begravdes den 18 januari 1938 i Stockholm följdes likfärden av 100 000 människor som ville visa den store […]
Den 6 februari 2021 öppnas dörrarna till utställningen Kiss – The Exhibition på Nöjesteatern i Malmö. En annorlunda utställning om ett av tidernas största och […]
I över tre års tid har bygget av Gröna Lunds nya berg- och dalbana pågått, men snart är väntan över. I början av 2021 kommer […]
Copyright © 2024 | WordPress-tema av MH Themes