
Warner Music är stolta över att ha signat duon Sharks som idag släpper singeln ”Money”. Låten handlar om en hatkärlek till pengar, can’t live with it, can’t live without it.
– Vi gillar lyx men är å andra sidan inte vänner med vårt konsumtionssamhälle, berättar Sharks. Vi har svårt för att man i ett liv definieras av vad man jobbar med och vad man tjänar, att det är det viktiga. Tillsammans kan vi ångestfyllt skrika med i ”Money”!
Sharks består av Sophia Englund och Susanna Friberg. Efter att ha upptäckt varandras musikbloggar gick de från klasskompisar till bästa vänner. Sedan dess har deras låtar streamats över 3 miljoner gånger på Spotify och de har värmt upp scenen åt bl.a. The Chainsmokers och Veronica Maggio. Just nu befinner de sig i studion och spelar in nytt material som kommer börja släppas under våren 2017 i samarbete med Rich Parents och Warner Music.
I vår och sommar kan vi se Sharks på Kvalborg i Uppsala (29/4), på Summerburst i Stockholm (10/6) samt på Sensommar i Sundsvall (7-8/7).
Lyssna på ”Money” här!
© Warner Music