STAFFAN TAPPER är med och skriver en ny bok om Malmö FF:s sidoverksamheter

Klicka på bilden, för att se hela bilden

”Mer än bara fotboll”, en bok om fotbollsföreningen Malmö FF:s arbete utanför fotbollsplanen.

Boken är gjord av MFF-profilerna Staffan Tapper och Hans Zielinski tillsammans med författaren och skribenten Micke Sjöblom. Förlag är Kira Förlag i Malmö.

Boken handlar om klubbens DNA, Det Naturliga Arvet, som byggts och utvecklats av dess ordförande med Eric Persson i spetsen. Idag utgörs samhällsarbetet till stor del av fotbolls- och idrottsakademin, med 17 akademier i 14 skånska kommuner och totalt 1 000 elever. Det handlar också om Karriärakademin, Fotboll mot rasism, Fotboll för ensamkommande, MFF-museet, rundvandringarna och många andra aktiviteter. I boken finns också intervjuer med bland andra Tommy Larsson om hans syn på Rörläggarens sponsring av MFF, och med klubbens sportchef Daniel Andersson om hans syn på MFF:s roll i samhället.

© Kira förlag

print

Våra samarbetspartners