GULDBAGGEN 2020 – Nomineringarna

Annons

Glada nominerade på plats i Filmhuset. Fotograf/Källa: Pelle T Nilsson

Vid en pressträff i Filmhuset i Stockholm i dag presenterades Guldbaggenomineringarna för filmåret 2020. Charter fick sju nomineringar, följd av Se upp för Jönssonligan och Spring Uje spring med sex nomineringar vardera. Guldbaggegalan arrangeras av Filminstitutet i samarbete med SVT och äger rum den 25 januari 2021.

En nomineringskommitté bestående av 36 ledamöter i fyra grupper har genom juryförfarande kommit fram till följande nomineringar till 2021 års Guldbaggar.
Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa film
Charter
Producenter: Lars G Lindström och Eva Åkergren
Greta
Producenter: Cecilia Nessen och Fredrik Heinig
Orca
Producent: Sofie Palage
Scheme Birds
Producenter: Mario Adamson och Ruth Reid
Spring Uje spring
Producenter: Anna-Klara Carlsten och Tomas Michaelsson

Bästa regi
Maria Bäck
för Psykos i Stockholm
Nathan Grossman
för Greta
Amanda Kernell
för Charter
Henrik Schyffert
för Spring Uje spring

Bästa kvinnliga huvudroll
Ane Dahl Torp
för rollen som Alice i Charter
Irma von Platen
för rollen i Inland
Josefin Neldén
för rollen som Mamman i Psykos i Stockholm
Josefine Stofkoper
för rollen som Dottern i Psykos i Stockholm

Bästa manliga huvudroll
Uje Brandelius
för rollen som Uje i Spring Uje spring
Adel Darwish
för rollen som Monir i Ghabe
Rolf Lassgård
för rollen som Marianne i Min pappa Marianne
Johan Rheborg
för rollen som Claes i Orca

Bästa kvinnliga biroll
Lena Endre
för rollen som Eva i Min pappa Marianne
Marie Göranzon
för rollen som Margit Vanheden i Se upp för Jönssonligan
Eva Melander
för rollen som Lena i Inland
Marianne Mörck
för rollen som Lena-Sleva i Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa manliga biroll
Ahmad Fadel
för rollen som Farid i Ghabe
Sverrir Gudnason
för rollen som Mattias i Charter
Erik Johansson
för rollen som John i Orca
Ville Virtanen
för rollen som Johannus i Den längsta dagen

Bästa manus
Josephine Bornebusch och Gunnar A.K. Järvstad
för manuset till Orca
Uje Brandelius
för manuset till Spring Uje spring
Maria Bäck
för manuset till Psykos i Stockholm
Amanda Kernell
för manuset till Charter

Bästa klippning
Fredrik Morheden
för klippningen av Breaking Surface
Adi Omanovic
för klippningen av Spring Uje spring
Sarah Patient Nicastro
för klippningen av Orca

Bästa foto
Mathias Døcker och Jonathan Elsborg
för fotot i Samtidigt på jorden
Sophia Olsson
för fotot i Charter
Frida Wendel
för fotot i Spring Uje spring

Bästa ljud/ljuddesign
Jens Johansson
för ljudet i The Average Color of the Universe
Fredrik Jonsäter
för ljudet i Se upp för Jönssonligan
Fredrik Lantz
för ljudet i Andra sidan

Bästa originalmusik
Lars Greve
för musiken i Psykos i Stockholm
Uno Helmersson
för musiken i Nelly Rapp – Monsteragent
Ola Kvernberg
för musiken i Only the Devil Lives Without Hope

Bästa visuella effekter
Chimney VFX
för effekterna i Se upp för Jönssonligan
Oskar Mellander, Petter Bergmar, Håkan Ossiann, Anders Nyman och Per Nyman
för effekterna i Andra sidan
Jelmen Palsterman och Tony Kock
för effekterna i Breaking Surface

Bästa kostym
Kicki Ilander
för kostymerna i Nelly Rapp – Monsteragent
Daniela Krestelica
för kostymerna i Andra sidan
Cilla Rörby
för kostymerna i Se upp för Jönssonligan

Bästa scenografi
Sabine Hviid
för scenografin i Charter
Linda Janson
för scenografin i Se upp för Jönssonligan
Christian Olander
för scenografin i Nelly Rapp – Monsteragent

Bästa mask/smink
Hanna Holm Löfgren, Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i Nelly Rapp – Monsteragent
Sara Klänge
för mask/smink i Se upp för Jönssonligan
Daniela Krestelica
för mask/smink i Andra sidan

Särskilda nomineringsgrupper för kort- och dokumentärfilm har vid sina sammanträden den 30 november och 3 december 2020 enats om följande nomineringar till 2020 års Guldbaggar i kategorierna Bästa kortfilm och Bästa dokumentärfilm.

Vid jurymötena medverkade Guldbaggens ordförande Anna Carlson, Jurykoordinator Ebba Rydqvist och Christina Preisler Schedin, chef för Film och samhälle. Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa kortfilm
Du gamla, du fria
Regi: Dawid Ullgren
Index
Regi: Nicolas Kolovos
A Legacy of Horses
Regi: Annika Karlsson och Jessica Karlsson

Bästa dokumentärfilm
Greta
Regi: Nathan Grossman
Idomeni
Regi: David Aronowitsch
Scheme Birds
Regi: Ellen Fiske och Ellinor Hallin

Nomineringsgruppen för Bästa utländska film 2020, bestående av 12 ledamöter, har genom en sluten omröstning röstat fram följande nomineringar.

Rösterna är kontrollräknade av Ebba Rydqvist och Hanna Söderstedt. Nomineringarna står i bokstavsordning.

Bästa utländska film
Babyteeth
Regi: Shannon Murphy
Till min dotter
Regi: Waad Al-Kateab och Edward Watts
Mank
Regi: David Fincher

Övriga priser på Guldbaggegalan
Utöver dessa kategorier delas även priserna Hedersguldbagge och Gullspira ut.

Fakta om årets nomineringar
7 st nomineringar: Charter
6 st nomineringar: Se upp för Jönssonligan och Spring Uje spring
5 st nomineringar: Nelly Rapp – Monsteragent, Orca och Psykos i Stockholm
4 st nomineringar: Andra sidan
3 st nomineringar: Greta
Läs mer om filmerna, de nominerade och jurygrupperna på guldbaggen.se.
Guldbaggegalan går av stapeln den 25 januari 2021 och direktsänds i SVT.

© Svenska Filminstitutet

Skriv ut sidan

Våra samarbetspartners