PETER MAGNUSSON : EXIT NILS – starkt om moralisk kompass och ond bråd död

Klicka på bilden, för att se hela bilden

FAKTA
Förlag: Norstedts
Genre: Samtida skönlitteratur, Komedi, Modern och samtida romance
Antal sidor: 446
Format: Pocket
Utgivningdatum: 2025-12-10

Där ser man. Lustigkurren Peter Magnusson har sökt sig utanför sin bekvämlighetszon och försökt sig på författaryrket. Varför, kan man undra, men förutom att det är inspirerande att pröva på något annat, så handlar det också om att bygga upp något nytt som kan generera ett alternativt levebröd om rollerbjudandena skulle sina.

Och förhoppningsvis går det vägen. För Exit Nils är en lika underhållande som udda skapelse, som aldrig slutar fängsla och faktiskt också fascinera. Samt icke att förglömma rysa på ett tämligen creepy sätt.

I handlingens centrum finner vi titelfiguren. Han personifierar det mediokra, men har ändå lyckats grunda ett fondbolag, som rullar på. Fast när vi kommer in i handligen sker tidigt en stor förändring. Till det sämre. Nils blir sparkad av sin chef tillika barndomskompis Pär Balder.

Från och med här hamnar Nils liv i ett sluttande plan. Han skäms och skräms över att bli arbetslös och känner sig förnedrad och förbisedd samtidigt som drömmen om något mer än att bara hjälpligt kunna upprätthålla nuvarande livsstilen i radhusförorten med sin kvinna Yasmine

Men så kommer dyker av en händelse möjligheten till en redig jackpot upp. Allt i form av en ålderstigen dam i grannskapet som behöver hjälp med lite av varje då och då. Som att skriva sitt testamente, och det är då det visar sig att tanten är tät. Väldigt tät, och hon avser att testamentera alla sina 42 miljoner till en nazistisk organisation.

Därmed börjar brottsliga tankar ta form i Nils bakhuvud. Fantasier till att börja med, men de blir gradvis mer verklighetsanknutna. Vill han och Yasmine verkligen att nassar ska få de här pengarna, frågar de varandra. Som för att ursäkta sig för sina inte alldeles gräddvita tankebanor. Sedan slås de monetärt frestande tankarna bort. Men bara tillfälligt. Åtminstone av Nils själv.

Problemet är bara att därefter finns ingen återvändo. Under godhetens och moralens fana tilltar girigheten. Så när gränsen för vad lagen och det moraliska passerats kan sanningen inte tillåtas komma i dagen. Dessutom; när statusen kraftigt höjs i ett enda trollslag och drömmarna faller in blir insatserna högre, och så kan vi inte ha det. Så Nils gör vad som krävs för att få behålla det nya livets goda status quo.

Jag beklagar att jag är kryptisk här, men Exit Nils är en skapelse som i hög grad bygger på överraskningar. Åtminstone efter ett visst antal sidor. Då blir det till och med långt ifrån barntillåtet, om ni förstår. Och nej, jag talar inte om smaskiga sexscener här, utan om tämligen ond bråd död och om det faktum att golfklubbor kan användas till annat än att slå på en golfboll.

Sistnämnda kan för övrigt relateras till Nils barndom. Den samtida historien tar nämligen regelbundet paus för tillbakablickar, och dessa utnyttjas inte bara för att måla upp bilden av en bortkommen, blyg och för omgivningen osynlig liten Nils, utan även till att visa att han redan i koltåldern hade det i sig att tänja, för att inte säga passera, gränserna för vad som är rimligt för normalt navlade människor.

Visst, hans handlingar hade sin upprinnelse i ständiga provokationer, och den sista var måhända också den värsta, så när bägaren rann över var reaktionen på samma nivå. Men var den acceptabel? Nja, möjligen förståelig om man här väljer att bortse från det bestialiska i handlingen.

Vad blir då domen om Exit Nils? Well, till at börja med ska villigt erkännas att jag blev väldigt förtjust i den här historien. Peter Magnusson har skapat en berättelse som går bortom de sedvanliga deckarhistorierna där polisinspektören X med medhjälpare ska lösa ett creepy mordfall.

Och inget ont om sådana historier, absolut inte. Är en sucker för den typen av stories också. Men Exit Nils bjuder på något annat. Som överraskningar av det obehagliga slaget.

Nils gör nämligen en personlig resa från att vara timid, mild och rätt snäll, men dessvärre också hunsad, förminskad, undanskuffad och förnedrad individ. Till att vara något helt annat. Som beräknande, manipulativ och statusfixerad. För att inte tala om att i slutänden vara gravt hämndlysten mot alla som medverkat till alla oförrätter han blivit utsatt för från barnaåldern och uppåt till vuxen medelålders man. Man kan helt enkelt utan vidare konstatera att hans moraliska kompass fullständigt går upp i rök till slut.

Så det är sannerligen ingen vacker syn på vad pengar kan göra med en i grunden människa – bortsett då från ovannämnda svårsmälta episod – som Peter Magnusson målar upp om det vill sig riktigt illa.

Det är väl också därför som Exit Nils utgör så underhållande läsning. Vissa inslag lär chocka en del läsare med nerverna utanpå kroppen. För ju längre berättelsen håller på desto mer thrillerbetonat kylig blir den, och detta efter att initialt varit en tragikomisk skildring av medelmåttlighetens jobbiga tillvaro där i förortens radhusområde och en bit under toppskiktets high rollers i finansbranschen.

Vi talar i termerna oväntat stark debut, med andra ord. Det är flyhäntt, roligt och träffande skrivet med idel nerviga spänningsmoment som bonus. Sedan bidrager förutsägbarheten förstås också till det lyckade slutresultatet.

Med andra ord: att kalla det här för en page turner är knappast att fara med osanning, så klyschan i detta påstående får ni, kära läsare ta. Ska bli intressant att se vad Magnusson bjuder på härnäst från skrivarlyan.

print

Bokfakta



Våra samarbetspartners