
Klicka på bilden, för att se hela bilden
Det var Omar Rudberg som öppnade för Zara Larsson i Malmö. Omar är en 27 år gammal artist och skådespelare. Han spelade bland annat Mi Casa Su Casa och Malandro. Omar hade med sig två duktiga manliga dansare. Det var ett bra scenframträdande av Omar och hans dansare.
Zara Larsson öppnade showen med Midnight Sun, som precis blev nominerad till en Grammy Award för Best Dance Pop Recording och det är första gången Zara blivit nominerad. Under kvällens konsert bjöd Zara på låtar som Ain’t My Fault, Uncover och Eurosummer. Under Lush Life och Puss Puss tog hon upp fans på scen som fick vara med i en del av koreografin. Detta är tydligen något hon gör på varje show under sin turné.
Showen var bra men det var lite för högt ljud. Ljuset var som vanligt bra precis som det ska vara på stora konserter. Publiken var på tå hela showen och den njöt i fulla drag. Showen varade strax över 100 minuter. Förutom Zara så hade hon med sig fyra unga och lovande kvinnliga dansare. Zara hade tydligen bytt ut sina gamla gubbar i bandet till förmån för dessa kvinnliga dansare. Man kan ju säga att Zara förmedlade mycket girl power till sina fans genom att visa att hon är en stark kvinna.
Zaras röst är ren och klar och under showen är hon hela tiden med och dansar och bjöd verkligen på en full show. Man ser verkligen hur mycket hon brinner för musiken och showandet. Under showen blev det några ombyten för att passa viben. Symphony blev kvällens sista låt och det blev inte några extranummer.
Åldersspannet bland publiken var en salig blandning dock var de flesta åt det yngre hållet. Dessutom var ju Malmö Arena näst intill fullsatt. Zara kom ju till Malmö efter ett nästan fullsatt Royal Arena i Köpenhamn och nästa stopp på turnén är Oslo.
Det var en fantastisk kväll Zara Larsson och hennes Midnight Sun Tour bjöd in till. Det är häftigt att få se hur hon har utvecklats och se hur långt hon har kommit. Det svenska folket har ju haft koll på henne sen hon släppte sin första låt, Uncover när hon var 15 år. Samtidigt är det kul att se hur hon äntligen fått mer uppmärksamhet från övriga världen, speciellt när hon fått sin första Grammy-nominering, för låten Midnight Sun.
//Urban Relkell






