OSCARSGALAN 2020 – Parasit och 1917 vinnare, The Irishman och Netflix förlorare

Annons

Parasit och 1917 fick flest priser under en mycket förutsägbar Oscarsgala. Oscarsgalan sätter punkt för en mycket lång och mycket repetitiv “Awards Season” och de fyra skådespelarpriserna har gått till samma kvartett på alla de stora galorna denna säsong: Brad Pitt (Once Upon a Time in Hollywood), Laura Dern (Marriage Story), Joaquin Phoenix (Joker) och Renée Zellweger (Judy).

Även musikpriserna har gång på gång gått till favoriterna: Elton John för bästa sång I’m Gonna Love Me Again (Rocketman) och Hildur Guðnadóttir för bästa filmmusik (Joker).

Parasit kammade hem fyra av de mest prestigefulla priserna och Bong Joon-ho fick gå upp fyra gånger och tacka.Vinster: bästa originalmanus, bästa regi, bästa internationella långfilm och bästa film.

10 månaders kampanjande för miljontals dollar

Att Parasit belönades för bästa film var möjligtvis kvällens enda överraskning. Däremot ingen stor skräll, eftersom Parasit var en favorit till vinsten, och Bong Joon-ho har verkligen jobbat intensivt med sin Oscarskampanj — han har till och med varit gäst hos Jimmy Fallon, tillsammans med sin hårt arbetande tolk.

I dagens läge räcker det inte med att göra bra film, man måste även göra en bra kampanj — en standardkampanj för en Oscar går på ungefär 5 miljoner dollar och skådespelare och regissörer och annat filmfolk förväntas ägna tio månader åt kampanjen. (Netflix kampanjer går dock på mycket mer än 5 miljoner dollar).

Inga fler remakes?

Det som gör kvällens förutsägbara kväll historisk är att det är första gången någonsin som en film som inte är på engelska har vunnit priset för bästa film.

Innebär det att vi slipper se en amerikansk remake av Parasit?
Innebär det att vi slipper sämre versioner av internationellt framgångsrika filmer över huvud taget?
Innebär det att folk kan anpassa sig till att läsa undertexter, för att uppleva mer “world cinema”?

När Hollywoods elit applåderade ensemblen i Parasit som lyckliga hoppade på scenen verkade allt möjligt.

Banbrytande fototeknik belönades

Filmen 1917 har blivit mycket hyllad och omtalad för sin one-take-teknik (hela filmen verkar vara gjord i en enda tagning) och Roger Deakins blev mycket välförtjänt belönad med priset för bästa foto. 1917 kammade hem totalt tre Oscars under kvällen.

Taika Waititi verkade allra gladast under kvällen och höll ett tacktal om hur folk från kolonierna kunde lyckas i Hollywood – han prisades för bästa manus efter förlaga,Jojo Rabbit.

Bästa animerade film blev Toy Story 4 – inte den förhandstippade Netflix-favoriten Klaus (vinnare på BAFTA-galan och på Annie Awards).

Little Women och Bombshell kan också marknadsföra sina filmer med var sin Oscar på affischerna, och Le Mans ´66 kan sätta hela två Oscars på sin affisch.

Förlorare: The Irishman

I Oscarsvärlden talar man bara om vinnare och nominerade. Inte vinnare och förlorare. För man vinner eller är nominerad, ingen förlorar … Ändå känns det som om kvällen hade en klar förlorare, Martin Scorseses The Irishman (som går att se på Netflix). Detta är förmodligen Scorseses sista film, men trots ett tiotal nomineringar – inga vinster. Precis som förra helgen på BAFTA galan. Och precis som på Golden Globe galan.

Galamat – en kalkonhistoria

Nu kan alla filmmakare och skådespelare lämna kampanjandet och galacirkusen och återgå till att göra film igen — och slippa underlig mat på olika galapartyn. 10-åriga Julia Butters (känd från Once Upon a Time in Hollywood) låter redan som en veteran, som vet hur man gör en Oscarskväll lite trevligare. Hon hade med sig en kalkonsmörgås till Oscarsgalan, eftersom maten de serverar där inte är god. Så överlever man tydligen “awards season” – man tar med sig sin egen matlåda till galorna.

Från Pitt till Parasit – här är alla Oscarsvinnarna (överst i varje kategori) och alla nominerade från “92nd Academy Awards”:

Bästa film

Parasit – Sin-ae Kwak och Bong Joon-ho
1917 – Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren och Callum McDougall
The Irishman – Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal och Emma Tillinger Koskoff
Jojo Rabbit – Carthew Neal och Taika Waititi
Joker – Todd Phillips, Bradley Cooper ochEmma Tillinger Koskoff
Le Mans ’66 – Peter Chernin, Jenno Topping och James Mangold
Marriage Story – Noah Baumbach ochDavid Heyman
Once Upon a Time in Hollywood – David Heyman, Shannon McIntosh och Quentin Tarantino
Unga kvinnor – Amy Pascal

Bästa regi

Bong Joon-ho – Parasit
Sam Mendes – 1917
Todd Phillips – Joker
Martin Scorsese – The Irishman
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood

Bästa manliga huvudroll

Joaquin Phoenix – Joker
Antonio Banderas – Smärta och ära
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Jonathan Pryce – The Two Popes

Bästa kvinnliga huvudroll

Renée Zellweger – Judy
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Unga kvinnor
Charlize Theron – Bombshell – När tystnaden bryts

Bästa manliga biroll

Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman

Bästa kvinnliga biroll

Laura Dern – Marriage Story
Kathy Bates – Richard Jewell
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Unga kvinnor
Margot Robbie – Bombshell – När tystnaden bryts

Bästa originalmanus

Parasit – Bong Joon-ho och Jin Won Han
1917 – Sam Mendes och Krysty Wilson-Cairns
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino

Bästa manus efter förlaga

Jojo Rabbit – Taika Waititi
The Irishman – Steven Zaillian
Joker – Todd Phillips och Scott Silver
The Two Popes – Anthony McCarten
Unga kvinnor – Greta Gerwig

Bästa animerade film

Toy Story 4 – Josh Cooley, Mark Nielsenoch Jonas Rivera
Draktränaren 3 – Dean DeBlois, Bradford Lewis och Bonnie Arnold
Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh ochMarisa Roman
Min borttappade kropp – Jérémy Clapinoch Marc Du Pontavice
Mysteriet om Herr Länk – Chris Butler,Arianne Sutner och Travis Knight

Bästa internationella långfilm

Sydkorea – Parasit
Frankrike – Les Misérables
Nordmakedonien – Honeyland
Polen – Corpus Christi
Spanien – Smärta och ära

Bästa dokumentär

American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert och Jeff Reichert
The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfodoch Sigrid Dyekjær
The Edge of Democracy – Petra Costa,Joanna Natasegara, Shane Boris och Tiago Pavan
Honeyland – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska och Atanas Georgiev
Till min dotter – Waad Al-Kateab ochEdward Watts

Bästa kortfilmsdokumentär

Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl) – Carol Dysinger och Elena Andreicheva
In the Absence – Seung-jun Yi och Gary Byung-Seok Kam
Life Overtakes Me – Kristine Samuelsonoch John Haptas
St. Louis Superman – Sami Khan ochSmriti Mundhra
Walk Run Cha-Cha – Laura Nix ochColette Sandstedt

Bästa kortfilm

The Neighbors’ Window – Marshall Curry
Brotherhood – Meryam Joobeur och Maria Gracia Turgeon
Nefta Football Club – Yves Piat ochDamien Megherbi
Saria – Bryan Buckley och Matt Lefebvre
A Sister – Delphine Girard

Bästa animerade kortfilm

Hair Love – Matthew A. Cherry och Karen Rupert Toliver
Daughter – Daria Kashcheeva
Kitbull – Rosana Sullivan och Kathryn Hendrickson
Mémorable – Bruno Collet och Jean-François Le Corre
Sister – Siqi Song

Bästa filmmusik

Joker – Hildur Guðnadóttir
1917 – Thomas Newman
Marriage Story – Randy Newman
Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams
Unga kvinnor – Alexandre Desplat

Bästa sång

“(I’m Gonna) Love Me Again” frånRocketman – Musik: Elton John · Text:Bernie Taupin
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” frånToy Story 4 – Musik och Text: Randy Newman
“I’m Standing With You” från Breakthrough– Musik och Text: Diane Warren
“Into the Unknown” från Frost 2 – Musik och Text: Kristen Anderson-Lopez ochRobert Lopez
“Stand Up” från Harriet – Musik och Text:Cynthia Erivo och Joshuah Brian Campbell

Bästa ljudredigering

Le Mans ’66 – Donald Sylvester
1917 – Oliver Tarney och Rachael Tate
Joker – Alan Robert Murray
Once Upon a Time in Hollywood – Wylie Stateman
Star Wars: The Rise of Skywalker –Matthew Wood och David Acord

Bästa ljud

1917 – Mark Taylor och Stuart Wilson
Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnsonoch Mark Ulano
Joker – Tom Ozanich, Dean A. Zupancicoch Tod A. Maitland
Le Mans ’66 – Paul Massey, David Giammarco och Steven Morrow
Once Upon a Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler och Mark Ulano

Bästa scenografi

Once Upon a Time in Hollywood – Barbara Ling och Nancy Haigh
1917 – Dennis Gassner och Lee Sandales
The Irishman – Bob Shaw och Regina Graves
Jojo Rabbit – Ra Vincent och Nora Sopková
Parasit – Ha-jun Lee och Won-Woo Cho

Bästa foto

1917 – Roger Deakins
The Irishman – Rodrigo Prieto
Joker – Lawrence Sher
The Lighthouse – Jarin Blaschke
Once Upon a Time in Hollywood – Robert Richardson

Bästa smink

Bombshell – När tystnaden bryts – Kazu Hiro, Anne Morgan och Vivian Baker
1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis ochRebecca Cole
Joker – Nicki Ledermann och Kay Georgiou
Judy – Jeremy Woodhead
Maleficent 2: Ondskans härskarinna – Paul Gooch, Arjen Tuiten och David White

Bästa kostym

Unga kvinnor – Jacqueline Durran
The Irishman – Christopher Peterson ochSandy Powell
Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
Joker – Mark Bridges
Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips

Bästa klippning

Le Mans ’66 – Andrew Buckland och Michael McCusker
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Jojo Rabbit – Tom Eagles
Joker – Jeff Groth
Parasit – Jinmo Yang

Bästa specialeffekter

1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butleroch Dominic Tuohy
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw,Russell Earl, Matt Aitken och Daniel Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda ochStephane Grabli
Lejonkungen – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones och Elliot Newman
Star Wars: The Rise of Skywalker – Neal Scanlan, Patrick Tubach och Dominic Tuohy

Skriven 2020-02-10

Skriv ut sidan

Våra samarbetspartners