
Klicka på bilden, för att se hela bilden
FAKTA
Regi: Andrew Patterson
Skådespelare: Matthew McConaughey, Angelina LookingGlass, Kurt Russell, Jake Horowitz, Rob Morgan
Premiär: 2026-09-04
Betyg: 4
Det var ett tag sedan man såg Matthew McConaughey senast. Förutom röstinsatser i den animerade Sing 2 och megahiten Deadpool & Wolverine har han inte synts till på bioduken sedan Guy Ritchies The Gentlemen. Vilket betyder sju år sedan. Men nu gör han alltså comeback – vilket det väl trots allt får kallas – och det med besked. The Rivals of Amziah King utgör nämligen en ansenligt matnyttig roll att sätta tänderna i.
Givetvis är det McConaughey som spelar titelrollen, och Amziah är en man med flera strängar på sin lyra. Eller vad sägs om hängiven biodlare, musiker, ex- företagare och framträdande stöttepelare i det lilla sydstatssamhället han verkar i. På meritlistan finns också en rad fosterbarn som fått guidning i livet av honom och hans numera avlidna fru. Amziah är helt enkelt en sympatisk snubbe med ett hjärta av guld. Med andra ord hade allt varit toppen. Om det nu inte varit så att bilodlare runt om i trakten är hårt drabbade av stölder. Rivalerna i filmens titel är följaktligen, snarare tjuvar än konkurrenter i uttryckets vanliga betydelse.
Så vad göra för Amziah. Ta fram det tunga artilleriet och gå all in med nävarna och puffrorna? Knappast, det här är liksom långt ifrån någon rafflande Jason Statham-rulle. Istället är det ett fullmatat drama där Amziah inledningsvis hjälper den lokala polisen med att spåra ursprunget på stulen honung. Så ja, det blir en hel del bildning och inblick i biodlandets ädla konst. Men filmen visar också upp den glädje och njutning musik kan ge i en rad svängigt livsbejakande scener.. Amziah och hans ”merry” musikermän är nämligen ena j-vlar på rotig folkcountry, vilket visas i en rad nummer både på scen och i hemmiljö.
Någonstans hamnar själva deckardelen, eller vad man nu ska kalla det, i bakgrunden. vilket är fullt medvetet. Musiken och biodlandet som ett sätt att leva är grejen. Men ungefär halvvägs in i historien blir allt mycket allvarliga För att inte tala om personligare. Amziah drabbas hårt, vilket får svåra konsekvenser både för honom själv och för hans bifokuserade skapelse.
Det är då återvändande fosterbarnet Kateri slutar att endast vara den läraktiga eleven, och blir den som tar ansvaret med både smartness och stort mod. Hon visar sig vara en hejare på research och deckararbete och tar sig an traktens storpamp Dob McCoy, en riktig myglare och skurk med sina fingrar i alldeles för många syltburkar. Vi talar i termerna en riktigt otäck sälle, men trevlige veteranen Kurt Russell verkar onekligen ha rätt kul i rollen så länge den varar.
Med detta sagt är The Rivals of Amaziah King väl inte den bredaste filmen man kan skåda på bio, och då särskilt inte för att vara en Hollywoodproduktion, men den ger definitiv god filmisk valuta för den tid och uppmärksamhet som tittaren lägger ner. Den är varm, fascinerande, rolig, rörande, tänkvärd och smått oförutsägbar. Samt som grädde på moset spännande när den ska sy ihop säcken med en kuppliknande manöver som vänder helt på den negativa trenden för Amziahs livsverk
Det här känns som ett hjärteprojekt för Matthew McConaughey, och det skulle inte förvåna mig om han belönas med en Oscarnominering i slutänden. Han bör i alla fall bli det. Men som sagt, något actionraffel är det inte. Den som längtar efter ett sådant får vänta tills Jason Statham levererar The Beekeeper 2 nästa år. Men det är förstås en helt annan sak. Nästan i alla fall.






