ISPRINSESSAN, Malmö Live, Malmö den 20 november 2025 – HC Andersens klassiker i ny tappning

Klicka på bilden, för att se hela bilden

FAKTA
Det kreativa teamet:
Koreograf - Andreas Heise
Idé - Irina Khandazhevskaya
Scenograf - Irina Khandazhevskaya

Medverkande:
Classical Ukrainian Etoile Ballet

Spelas:
11/11 Schweizerhalle Tønder Kulturhus
12/11 Musik & Teaterhuset Sønderjyllandshallen Aabenraa
15/11 Helsingborgs Konserthus
16/11 Malmö Live
19/11 Chateau Neuf Oslo
22/11 Hønefoss Bru
25/11 Kongsberg Musikkteater
26/11 Ibsenhuset Skien

Mer info

Så var det dags för ännu en uppsättning/tolkning av HC Andersens klassiska saga om Snödrottningen. Tivoli i Köpenhamn kör sin balettolkning Snedronningen vart annat år (i år har den premiär den 27 november), på bio kan man se den norska filmen Nord och i video/dvd-hyllan står säkerligen Disneys Frost/Frozen.

Isprinsessan är en ny balett som hade premiär i Tyskland förra året. Baletten består av Ukrainska dansare från Classical Ukrainian Etoile Ballet. Årets föreställning är en turnerande uppsättning som har ett fåtal stop på vägen i Danmark, Sverige och Norge. Tilläggas bör ju att även om baletten är baserad på Snödrottningen så innehåller den även referenser till en hel del andra sagor framför Bröderna Grimms klassiska sagor. Musiken består av verk av Mozart, Vivaldi, Halvorsen, Grieg and Leontovich.

För att förklara handlingen enkelt så saxar jag det ur pressmaterialet:

Akt 1

Prinsessan Sofia var en gång en helt vanlig prinsessa med en bror, en syster, en mor och en far. Hursom utvecklade hon extraordinära förmågor i sin tidiga barndom. Med varje överväldigande känsla, vare sig det är kärlek eller ilska, släpper Sofia lös en destruktiv snöstorm. Av rädsla för att skada sin älskade familj flydde Sofia hemifrån och isolerade sig i sitt kylslagna palats. Känslor är förbjudna där, så Sofia kan inte längre skapa några naturkatastrofer.

En lycklig tomte, som själv besitter magiska krafter, känner till Sofias öde. Han vet också att Sofias frusna hjärta kan smältas av den sanna kärleken och att hon kan lära sig att kontrollera sina magiska krafter. Han placerar en magisk spegel på vägen för två av Sofias tjänare, två snöyetis, så att de kan hitta den. De gläds åt upptäckten och tar med sig den till ispalatset, omedvetna om dess magiska kraft. De båda yetisarna har varit kära i varandra en längre tid och retar ofta varandra i slottet, till Sofias stora förtret. För att blidka henne ger yetisarna henne den nyfunna spegeln.

Den magiska spegeln låter Sofia se vad som händer i staden. Där ser hon människor som glatt njuter av julstämningen på det vackra torget. Glad men djupt förargad över att hon inte längre kan uppleva denna lycka, släpper hon lös en av sina största snöstormar, vilken samtidigt fryser ner hela staden och alla dess invånare. Endast den unge pojken Andriy klarar sig. Oroad över detta börjar Sofia tvivla på sina krafter. Finns det människor som hon inte kan skada? Plötsligt upplöses spegeln och Sofia dyker upp inför Andriy. Båda är förtrollade av varandra, men Sofia flyr nervöst på grund av de känslor som uppstår. Från det ögonblicket, när Andriy såg Sofias ansikte, hade han bara ett mål: att se Sofia igen. Medan han undrar hur detta ska hända, vaknar en snögubbe, byggd av två pojkar på torget, till liv. Överraskade och glada över att ha hittat en ny vän ger de sig båda ut för att hitta Sofia.

Deras resa tar dem inledningsvis genom blommornas land, som förtrollar dem med söta aromer och magiska safter. Våra hjältar glömmer tiden och fördjupar sig i doftens njutning. Men när de äntligen fortsätter sin resa med den magiska drycken som Blomsterfén gett dem, går de vilse i en mörk skog där ett gäng rövare attackerar dem. Snöflingan lyckas gömma sig i tid och tittar på när de binder Andriy. I rätt ögonblick, när rånarna firar, häller Snöflingan den magiska blomsterdrycken i rånarnas vinflaskor. Efter ett mycket högljutt firande faller rånarna plötsligt i djup sömn. Nu är vännerna fria igen och fortsätter sin resa.

Akt 2:

En solig morgon återvänder de två vännerna till skogen, där de möter roliga troll. De visar sig vara godmodiga assistenter till den glada tomten. Han tillåter Andriy titta in i den magiska spegeln, där får han veta allt om Sofias öde och blir ännu mer beslutsam att hitta och rädda henne. Efter att tomten visat dem vägen till ispalatset når de äntligen sin destination. Sofia är dock så skyddad av sin is att det inte är lätt att nå henne. Men så småningom blir deras avsikter tydliga. Efter några snöstormar och motstånd från Sofia låter hon nu isbarriärerna smälta, och de förenas i öm kärlek.

Staden vaknar till liv, liv och rörelse på julmarknaden fortsätter. Yetis och Snöflingan skyndar sig till staden för att berätta historien om de unga älskande. Nu deltar Sofia och Andriy i festligheterna, och Sofia kan äntligen dela sin glädje och kärlek med människor utan att orsaka en snöstorm. Alla firar jul med glädje.

Som ni märker av beskrivningen så är det en betydligt mer färgsprakande föreställning än den vi är vana vid. Personligen hade jag gärna sett att denna föreställning haft betydligt fler speltillfällen än vad som erbjöds.

 
Klicka på valfri bild för att se bildspelet.
 
 
 

 
 

print

Showfakta



Våra samarbetspartners