MALMÖFESTIVALEN 2025 : BOB HUND, Stortorget, Malmö den 8 augusti – festen är över!

Klicka på bilden, för att se hela bilden

Då Bob Hund fick det ärofyllda uppdraget att spela på Malmöfestivalens första dag gör de samtidigt sin sista spelning i Malmö. Hela Stortorget är fullt och även om de hanterar stora scener kommer jag ändå hävda att de gör sig bäst på mindre klubbar. Men oavsett så är allt historia inom en månad då de i skrivande stund har sju spelningar kvar.

Den inledande Rök i dina ögon är så ny att den inte ens finns på skiva. Det gäller även deras snygga tolkning av Kalle Pedals Jonnie. Thomas Öberg ställer alltid kontrollfrågor och med handuppräckning blev frågan denna gång vem som sett Bob Hund för första respektive sista gången. Jag blev lite förvånad att så många räckte upp handen på första frågan. Andra frågan blev ju given om man inte är fanatiker och har köpt biljetter till resterande konserter (nej, inte alla men några till…).

Sväljer du kravmärkt eller tuggar du grishals? Ja, det är lite av den underfundiga texten till Tinnitus i hjärtat. Lite avig men medryckande och en låt som nästan alltid spelas live. Även Folkmusik för folk som inte kan bete sig som folk, Hjärtskärande rätt och Nu är det revolution på gång? är låtar som alltid spelas live nuförtiden. Popkollokören har förstärkt bandet under denna turné och ger ett bra lyft till den vokala delen. Även xylofonkvinnan Esther Lennstrand är ett trevligt musikaliskt tillskott.

Thomas Öberg har alltid filosofiska funderingar och inlägg mellan i princip alla låtar. Även om han tar upp samma sak blir det ändå nya vinklingar på hur han löser världsproblem eller om han berättar om någon musikalisk anekdot. Vi fick även lära oss att ungdomars nyfikenhet är världens bästa och äldsta energikälla och för att citera vår frontman: “Jag har ingen aning om vad jag ska säga, men orden ställer upp för mig varje gång”.

En rolig anekdot som brukas ta upp är låten Kom i min famn som är skriven av Nick Cave. På en festival hade de 114 åskådare men då Nick Cave stack in huvudet bakom scenen och förundrades över Johnny Essings gitarrsolo blev han åskådare nr 115.

Bandets trummis Christian Gabel var ung stark när han började i Bob Hund men har nu blivit gammal och ledbruten. Därav denna uppmaning. Allt på ett kort är ända från 1993 och vittnar om hur stökig musiken var då. Bra sväng och röj i publiken. Till den dansanta och svängiga Fantastiskt kommer kören åter ut och lyfter de vokala delarna.

Var låten tar vägen visste inte Thomas Öberg men den är döpt till Festen är över. Och hela Stortorget sjunger med. Inte bara i refrängen utan även i verserna. Nästan så man fick tårar i ögonen. Jag förundras fortfarande att de har så många unga fans. Det vanliga är ju att publiken åldras i takt med bandet men Bob Hund har ju lyckats att fånga en ny och ung generation. Synd bara att de inte får fortsätta uppleva bandet live. Ifall de nu verkligen ska lägga ner.

Blommor på brinnande fartyg och Tralala lilla molntuss, kom hit ska du få en puss är måsten på alla konserter och åter är det allsång så hela torget lyfter. Den dansanta Haruingetmankandasatill fick avsluta konserten.

Efter en kort förhandling med facket bakom scen gick de med på att Bob Hund fick komma upp på scenen igen och spela en extra låt. Det skulle vara lätt för mig att säga att jag inte hittar hem, men det gör jag, tror jag är en väldigt lång titel på en känslosam och ganska lugn låt där intensiteten byggs upp efterhand. Jag rear ut min själ fick avsluta kvällen och Thomas Öbergs tog ett sista tillfälle att ge sig ut i publikhavet. Allt medan resten av bandet slamrade på och levde sig in i musiken fram till sista tonen.

Ja, det var inte alls dumt den här gången heller så jag ska inte klaga. Det var bra ljud och bandet var i toppform. Thomas Öberg hoppade runt ungefär som han brukar och kastade sin berömda trafikkon både upp i luften och skickade ut den i publikhavet till allas förtjusning. Bandet har publiken i sitt grepp men självklart blir det lite mer avstånd till publiken när scenen är tre meter hög och har kravallstaket. Ska inte vara nostalgisk men det var betydligt mer närkontakt när det begav sig på KB’s tid.

Bob Hund har slagit knut på sig ett flertal gånger, allt för att utmana sig. Från att sälja alla instrument till att göra musikalen Bob Katt. De hade ett Bob Hund-år på Malmö Live med ett antal lite udda konserter. Detta avslutades med att de hade spelning på nyårsafton med sedvanlig nedräkning. Nu på Way Out West-festivalen blev det Istället för Bob Hund – Matvagn. En egen festivalbespisning. Och förra året släppte de en bok. En aldrig sinande kreativitet.

Vi ser vad som händer…

 
Klicka på valfri bild för att se bildspelet.
PS Bildspelet innehåller även bilder från invigningen, Liar Thief Bandit, Dream Evil & Vilt samt från lördagen Svenska Akademin, Corroded, Salvatore Ganacci & Bad Habit

 
 
 

 
 

print

Våra samarbetspartners