
Klicka på bilden, för att se hela bilden
FAKTA
Regi: Gerard Johnstone
Skådespelare: Allison Williams, Jermaine Clement, Violet McGraw, Amie Donald, Ivana Sakhno
Premiär: 2025-06-27
Betyg: 2
Den som gapar efter mycket … Att den nyazeeländske regissören Gerard Johnstones framgångsrika skräckis M3gan skulle få en uppföljare, det var en lågoddsare. Att den skulle bli ett slags familjevänlig Spy Kids-franchise … det är en besvikelse. Det är som att öppna ett paket med extra tjock grekisk yoghurt och få utspädd mellanmjölk.
Man ska inte gapa över för många genrer på en gång i jakten på en ny familjepublik, och i jakten på att ge alla allting hela tiden riskerar man istället att tappa de som gillade den riktiga M3gan. Skräckfans kommer att söka sig till någon annat. Det är mer skrämmande om du har en kompis att stå bakom dörren och säga “bu”.
Skapade en kompis och beskyddare
Vad sades om ettan? Gerard Johnstones lyckades inte bara med att göra en ny version av Frankenstein-syndromet (människor ska inte leka gudar, då går det åt helvete …) utan också med att göra en slasher värdig alla fans av dockan Chucky, med glimten i ögat.
Robotteknikern Gemma (Allison Williams) skapade en kompis och beskyddare åt sin systerdotter Cady (Violet McGraw), som förlorat sina föräldrar i en olycka. Androiden M3gan tog sin roll lite väl mycket på allvar, och dödade vem som helst och vad som helst som hon ansåg vara ett hot mot Cady.
Men det här var mer än ännu en “den onda dockan”film – filmtekniken imponerade genom att man kombinerat en barnskådespelare med digitala effekter och en äldre skådespelares röst. Uncanny valley nästa. M3gan blev riktigt kuslig, det hemskaste du någonsin sett i en Sara Danius knytblus.
En ny ond docka: Amelia
I den nya filmen visar det sig att någon stulit Gemmas idéer och byggt en ny och värre docka, Amelia, som påminner om The Entity i Mission Impossible-filmerna. M3gan måste alltså återupplivas för att kämpa mot den nya onda robotdockan. Tänk Terminator, där Arnold Schwarzenegger spelade ond robot, mot Terminator 2, där han återvände i rollen som beskyddare när en ny ond robot kom.
Fast M3gan 2.0 är ingen Terminator 2. Den försöker vara barnvänlig actionkomedi och franchise så pass mycket att man funderar på om M3gan fått James Bond (eller Austin Powers) komplex. Hela familjen ska också dras in i en spionhistoria, i stil med Spy Kids, samtidigt som förklaringarna och scenerna med exposition blir längre och längre.
Jämförelserna med den nya Mission Impossible– ilmen är också uppenbara. Mer röra, mer kaos, mer karaktärer, mer exposition … mer av allt, men mindre underhållande.
Genrehoppande genom smörgåsbordet
Gerard Johnstones hoppar från genre till genre, kanske hoppas han bli värvad av Marvel som ny minion i deras superhjältefabrik. Slutet i M3gan 2.0 är som en superhjältestrid med två dockor med superhjältekrafter i huvudrollerna.
Suck. Titeln är 2.0, manuset är 0.0. Synd på så rara ärtor. Och på sociopatdockan i den söta knytblusen.