SIMPLE MINDS : DIRECTION OF THE HEART (BMG) – förvånansvärt vitalt

Klicka på bilden, för att se hela bilden

Simpel Minds har man följt sedan urminnes tider. Nja kanske inte riktigt så länge men definitivt sedan I Travel släpptes som singel i början av 80-talet eller 1980 om man ska vara exakt. Kom ihåg att detta var innan skivbolagsbyte och genombrottet med Love Song året därpå.

Det är ju väldigt få band som överlevt sina glansdagar från 80-talet med originalsättningen intakt så är ju inte heller fallet med Simple Minds. Dock har de kvar den kreativa duon Jim Kerr och Charlie Burchill sedan byts de övriga medlemmarna ut då och då.

Directions of the Heart är, tro det eller ej, Simple Minds nittonde, ja jag säger nittonde fullängdare och då har jag endast räknat in studioalbumen så varken liveplattor, samlingar eller boxar är inkluderade. Att bandet sedan släpper återutgivningar av de mest klassiska albumen som fyller jämt är ju mest något för de mest hängivna fansen. Man ska inte heller glömma aspekten med det nyfunna intresset för 12″ vinylen. Själv har jag lyssnat på denna platta i just vinylformatet.

Okej, har man som jag själv följt bandet genom alla år och i stort sett lyssnat på samtliga spår som släppts vet man att det är bra låtar. Att sedan en hel del av dessa nya låtar ganska snabbt försvinner i glömska är något man räknar med. Men Simple Minds ska ha en stor eloge för att de fortfarande spelar in nytt material med de nya sättningarna även om bara en eller två låtar dyker upp på turnén har plattan ändå gett varje inblandad musiker en plats i Simple Minds historia.

Så vad bjuder Directions of the Heart på då? Som jag skrev tidigare är det vinylen jag lyssnat på det vill sägas att det är en skillnad på antalet låtar beroende på vilket format och utgåva man lyssnar på. Den vanliga vinylen innehåller 9 låtar medans de digitala- och deluxe-utgåvorna innehåller 11 låtar och sedan finns det även super deluxe-varianten som innehåller 13 låtar…

Hur som kör plattan igång med Vision Thing som även släpptes som ett exklusivt YouTube-klipp i somras eller som ett första singelsläpp på den gamla tiden. Låten är väl den låt från plattan som kanske kommer att ha längts liv i framtida setlistor. En helt ok poplåt i den nya Simple Minds-andan.

Även låt nummer två First You Jump har ju släpps som en “singel”. Den är ju lite råare än Vision Thing men har nog inte samma potential. Sedan kommer plattans mest intressanta nummer nämligen Human Traffic inte för att det är någon speciellt exceptionell låt utan för att man lyckats få in Sparks Russel Mael som gästsångare. Human Traffic lär nog bli “singel”-släpp tre. Resten av plattan är helt ok. Inget som står ut men inget man faller pladaskt för heller. Bara gedigt hantverk kanske lite AOR feeling över det hela.

Plattan avslutas med The Calls 80-talshit The Walls Came Down är ju ganska kul med tanke på att Simple Minds sångare Jim Kerr var med och körade på ett par låtar på The Calls album Reconciled från 1986. Tilläggas ska väl att vid den tiden var The Call förband till Simple Minds under USA-delen av deras Once Upon a Time Tour.

Dock måste man ju ha den digitala utgåvan för att kunna lyssna till titelspåret Direction of the Heart (Taormina 2022) som för övrigt är en B-sida till singeln Magic från förra plattan Walk Between Worlds. Den andra bonuslåten är Wondertimes.

print

Våra samarbetspartners